Tällä viikolla (vko 20) on Polvijärven koululla teemana tasa-arvoasiat. Kaikki luokat ovat saaneet aiheeseen sopivaa aineistoa hyödynnettäväksi. Opettajat käsittelevät teemaa luokissaan parhaaksi näkemällään tavalla.
218 kilometriä tasa-arvon hyväksi
Tiistaina teemaan sopien järjestettiin 1.–5. -luokkalaisille yhteinen tasa-arvohölkkä. Oppilaat juoksivat koulualueelle merkittyä rataa niin monta kertaa kuin jaksoivat. Paitoihin kiinnitetyt laput toivat esille tasa-arvoon, yhdenvertaisuuteen ja erilaisuuden hyväksymiseen liittyviä teemoja. 6.-luokkalaiset olivat estyneitä osallistumaan luokkaretken takia.
Jokaisen oppilaan juostu kierros kirjattiin tukkimiehen kirjanpidolla ylös. Kun kaikki kierrokset laskettiin yhteen, saatiin kokonaistulokseksi peräti 218 kilometriä tasa-arvon hyväksi.
”Täällä välitetään muista”
Tasa-arvohölkälle luokkatovereidensa kanssa osallistuneet Pietari Ahponen (4.lk) ja Ellen Åke (2.lk) olivat juoksutapahtuman jälkeen hengästyneitä, mutta onnellisia.
Tasa-arvohölkkä sai oppilailta positiivista palautetta.
− Oli kivaa, että sai juosta kavereiden kanssa ja mennä omaan tahtiin, kertoo Ellen.
− Minä kannustin muitakin ja huusin välillä ”tasa-arvon puolesta”, Pietari sanoo.
Molemmille oli jo jäänyt tärkeitä seikkoja mieleen tasa-arvoviikolta.
− Ei ole väliä minkä pituinen on, mikä värinen iho on tai miltä näyttää. Kaikki on saman arvoisia ja muiden takia ei tarvitse muuttaa itseään, sanoo Ellen.
− Aina saa olla oma itsensä, eikä tarvitse peitellä mitään. Olen itse ollut luokan lyhyin, mutta se ei ole minua haitannut. Jos kaverit on huomauttanut siitä, minä en ole välittänyt, kertoo Pietari.
Molemmat kehuvat, että Polvijärven koulussa on hyvä tasa-arvo.
− Täällä välitetään muista. Täällä annetaan olla oma itsensä eikä paljoa kiusata, iloitsee Pietari.