Työnhakijalle pääkuva

Navigaatiovalikko

ANKKURIT

 

Työnhakijalle

Työnhakijalle

"Oletko vailla työtä? Kaipaatko apua työllistymiseen, tietoa eri työllistymisvaihtoehdoista tai vain uutta suuntaa elämälle? Me työllisyyspalveluissa autamme sinua!"

Työllisyyspalveluissa autetaan ja tuetaan työtöntä työnhakijaa yksilöllisen työelämäpolun löytymisessä. Tarvittaessa tarjoamme henkilökohtaista ohjausta ja tukea, kuten apua työhakemusten ja cv:n tekoon sekä työpaikkojen etsintään.

Työllisyyspalvelut tekee tiivistä yhteistyötä te-toimiston, etsivä nuorisotyön sekä sosiaalipalveluiden kanssa. Olemme mukana Työllisyyden kuntakokeilussa - tavoitteena on edistää työllisyyttä Polvijärven alueella.

Heräsikö kysymyksiä? Ota yhteyttä työllisyyspalveluiden henkilöstöön!

Palkkatuki

Palkkatuki

Te-toimisto voi myöntää työttömän työnhakijan palkkauskustannuksiin palkkatukea. Te-toimisto päättää tuen suuruuden ja keston tapauskohtaisesti lisäksi tukijakson pituus ja määrä riippuu työttömyyden kestosta.

Palkkatukipaikat Polvijärvellä ovat kunnan eri yksiköissä, yhdistyksissä ja yrityksissä.

Lue lisää palkkatuesta te-palveluiden verkkosivuiltaKunnan sekä yritysten palkkatukipaikoista lisätietoja antaa työ- ja yksilövalmentaja Minna Tukiainen.

Työkokeilu

Työkokeilu

Työkokeilussa selvitetään ammatinvalinta ja uravaihtoehtoja tai mahdollisuuksia palata työmarkkinoille. Työkokeilun järjestäjänä voi olla yritys, yksityinen elinkeinoharjoittaja, kunta tai Paja Breikki.

Työkokeilun aikana toimeentulona on työttömyysetuus. Sen lisäksi osallistumispäiviltä maksetaan kulukorvaus, joka on suuruudeltaan 9 euroa päivässä.

Voit osallistua työkokeiluun jos:

  • Sinulta puuttuu ammatillinen koulutus.
  • Sinun on vaihdettava alaa terveydellisten syiden takia.
  • Olet ollut pitkään poissa työmarkkinoilta.
  • Harkitset yrittäjyyttä ja haluat selvittää erilaisia työllistymismahdollisuuksia.

Lue lisää työkokeilusta te-palveluiden verkkosivuilta.

 

Tarvitseeko päästä tietokoneelle? Meillä on asiakaspääte!

Työllisyyspalveluiden aulassa on asiakastietokone, jota kuntalaiset voivat käyttää työllisyysasioidensa hoidossa.

Sisältöjulkaisija

Yhteystiedot

henkilön kuva
Anne Purmonen Työllisyyspalvelujen esihenkilö 040 104 6207 anne.purmonen@polvijarvi.fi
henkilön kuva
Jarkko Antikainen Työllisyyden kuntakokeilun valmentaja 040 104 6016 jarkko.antikainen@polvijarvi.fi
henkilön kuva
Matti Huovinen Asiakkuusvastaava 029 504 3186 matti.huovinen@te-toimisto.fi
henkilön kuva
Minna Tukiainen Työ- ja yksilövalmentaja 040 104 6209 minna.tukiainen@polvijarvi.fi

Palkkatuettu työ (kunta ja yritykset) sekä kädentaito- & keittiöpaja

henkilön kuva
Hemmo Paakkunainen Työhönvalmentaja Kuhina-hankkeessa 0503503038 hemmo.paakkunainen@pksotu.fi
henkilön kuva
Reija Martikainen Työkykykoordinaattori 050 326 4546 reija.martikainen@outokummunkaupunki.fi

Polvijärvelle työkykykoordinaattorin palveluita tiistaisin.

ANKKURIT

 

ANKKURIT

 

Sivu arviointi ja palaute